VOGE 500DS specifications — approved in Switzerland
46.9 HP
Max power
44.5 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
280 kg
Curb weight
6VC210
| Power | 46.9 HP (34.5 kW) @ 8 500 rpm |
| Torque | 44.5 Nm @ 7 000 rpm |
| Top speed |
| 160 km/h |
| Weight/power ratio | 5.97 kg/HP |
| Displacement | 471 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LX267MR |
| Curb weight | 280 kg |
| Gross weight | 389 kg |
| Width | 2 115 mm |
| Height | 1 355 mm |
| Doors | central + latéral |
| CO₂ | 89.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Tires | AV= 120/70ZR17: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60ZR17: 4.50x17 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 15/07/2022 |
| Type approval no. | 6VC210 |
6VC202
| Power | 46.9 HP (34.5 kW) @ 8 500 rpm |
| Torque | 44.5 Nm @ 7 000 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 5.82 kg/HP |
| Displacement | 471 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LX267MR |
| Curb weight | 273 kg |
| Gross weight | 348 kg |
| Width | 2 100 mm |
| Height | 1 090 mm |
| Wheelbase | 2 160 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 98.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Tires | AV= 120/70ZR17: 3.50x17 AR= 160/60ZR17: 4.50x17 |
| Tires (option) | AV= 110/80R19: 2.50x19 AR= 150/70R17: 4.25x17 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 13/05/2021 |
| Type approval no. | 6VC202 |