VOGE 525R specifications — approved in Switzerland
47.6 HP
Max power
44.5 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
273 kg
Curb weight
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 8 500 rpm |
| Torque | 44.5 Nm @ 7 000 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 5.74 kg/HP |
| Displacement | 494 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LX268MR |
| Curb weight | 273 kg |
| Gross weight | 378 kg |
| Width | 2 100 mm |
| Height | 1 090 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 89.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Tires | AV= 120/70ZR17: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60ZR17: 4.50x17 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 02/05/2023 |
| Type approval no. | 6VC215 |