VOGE 625 DSX specifications — approved in Switzerland
63.9 HP
Max power
57.0 Nm
Max torque
183 km/h
Top speed
281 kg
Curb weight
6VC230
| Power | 63.9 HP (47.0 kW) @ 9 000 rpm |
| Torque | 57.0 Nm @ 6 500 rpm |
| Top speed |
| 183 km/h |
| Weight/power ratio | 4.4 kg/HP |
| Displacement | 581 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LX276MS |
| Curb weight | 281 kg |
| Gross weight | 389 kg |
| Length | 2 230 mm |
| Width | 2 230 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Doors | central- et latéral |
| Tires | AV= 110/80R19: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 150/70R17: 4.25x17 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 10/02/2025 |
| Type approval no. | 6VC230 |
6VC231
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 10 000 rpm |
| Torque | 47.0 Nm @ 6 500 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 5.9 kg/HP |
| Displacement | 581 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LX276MS |
| Curb weight | 281 kg |
| Gross weight | 389 kg |
| Length | 2 230 mm |
| Width | 2 230 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Doors | central- et latéral |
| Tires | AV= 110/80R19: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 150/70R17: 4.25x17 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 10/02/2025 |
| Type approval no. | 6VC231 |