VOGE 625R specifications — approved in Switzerland
63.9 HP
Max power
57.0 Nm
Max torque
185 km/h
Top speed
277 kg
Curb weight
6VC234
| Power | 63.9 HP (47.0 kW) @ 9 000 rpm |
| Torque | 57.0 Nm @ 6 500 rpm |
| Top speed |
| 185 km/h |
| Weight/power ratio | 4.33 kg/HP |
| Displacement | 581 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LX276MS |
| Curb weight | 277 kg |
| Gross weight | 382 kg |
| Length | 2 100 mm |
| Width | 2 100 mm |
| Height | 1 090 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 120/70ZR17: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60ZR17: 4.50x17 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 01/10/2025 |
| Type approval no. | 6VC234 |
6VC235
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 10 000 rpm |
| Torque | 47.0 Nm @ 6 500 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 5.82 kg/HP |
| Displacement | 581 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LX276MS |
| Curb weight | 277 kg |
| Gross weight | 382 kg |
| Length | 2 100 mm |
| Width | 2 100 mm |
| Height | 1 090 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 120/70ZR17: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60ZR17: 4.50x17 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 01/10/2025 |
| Type approval no. | 6VC235 |