VOGE 650DSX specifications — approved in Switzerland
47.6 HP
Max power
60.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
294 kg
Curb weight
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 6 750 rpm |
| Torque | 60.0 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 6.18 kg/HP |
| Displacement | 652 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Engine | LX1100MT-A |
| Curb weight | 294 kg |
| Gross weight | 410 kg |
| Width | 2 155 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 96.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Tires | AV= 110/80R19: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 150/70R17: 4.50x17, 4.25x17 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 12/04/2022 |
| Type approval no. | 6VC205 |