VOGE DS 900X specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
95.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
313 kg
Curb weight
6VC224
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 8 250 rpm |
| Torque | 95.0 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 3.29 kg/HP |
| Displacement | 895 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LX286MX |
| Curb weight | 313 kg |
| Gross weight | 443 kg |
| Width | 2 325 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Tires | AV= 90/90-21: 2.15x21 |
| Tires (option) | AR= 150/70R17: 4.25x17 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 16/12/2024 |
| Type approval no. | 6VC224 |
6VC218
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 8 250 rpm |
| Torque | 95.0 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 3.29 kg/HP |
| Displacement | 895 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LX286MX |
| Curb weight | 313 kg |
| Gross weight | 443 kg |
| Width | 2 325 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Tires | AV= 90/90-21: 2.15x21 |
| Tires (option) | AR= 150/70R17: 4.25x17 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 12/12/2023 |
| Type approval no. | 6VC218 |
6VC225
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 8 250 rpm |
| Torque | 47.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 6.58 kg/HP |
| Displacement | 895 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LX286MX |
| Curb weight | 313 kg |
| Gross weight | 443 kg |
| Width | 2 325 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Tires | AV= 90/90-21: 2.15x21 |
| Tires (option) | AR= 150/70R17: 4.25x17 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 16/12/2024 |
| Type approval no. | 6VC225 |