VOGE DS800X Rally specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
81.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
302 kg
Curb weight
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 9 000 rpm |
| Torque | 81.0 Nm @ 6 500 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 3.17 kg/HP |
| Displacement | 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LX284MW |
| Curb weight | 302 kg |
| Gross weight | 432 kg |
| Length | 2 380 mm |
| Width | 2 380 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Tires | AV= 90/90-21: 1.85x21 |
| Tires (option) | AR= 150/70R18: 4.00x18 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 30/07/2025 |
| Type approval no. | 6VC233 |