VOGE EF40 specifications — approved in Switzerland
5.2 HP
Max power
12.0 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
145 kg
Curb weight
| Power | 5.2 HP (3.8 kW) @ 3 000 rpm |
| Torque | 12.0 Nm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 27.88 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission |
| s |
| Engine | 159YC-J7230413NA |
| Curb weight | 145 kg |
| Gross weight | 150 kg |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 085 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 70/100-19: 1.60x19 |
| Tires (option) | AR= 80/100-19: 1.85x19 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 11/09/2024 |
| Type approval no. | 6VC221 |