VOGE R125 specifications — approved in Switzerland
15.0 HP
Max power
12.0 Nm
Max torque
110 km/h
Top speed
211 kg
Curb weight
6VC222
| Power | 15.0 HP (11.0 kW) @ 9 500 rpm |
| Torque | 12.0 Nm @ 8 500 rpm |
| Top speed |
| 110 km/h |
| Weight/power ratio | 14.07 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LC157MI |
| Curb weight | 211 kg |
| Gross weight | 316 kg |
| Width | 1 941 mm |
| Height | 1 070 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 52.0 g/km |
| Consumption | 2.30 l/100km |
| Tires | AV= 110/70R17: 3.00x17 |
| Tires (option) | AR= 140/60R17: 3.75x17 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 20/11/2024 |
| Type approval no. | 6VC222 |
6VC212
| Power | 15.0 HP (11.0 kW) @ 9 500 rpm |
| Torque | 12.0 Nm @ 8 500 rpm |
| Top speed | 110 km/h |
| Weight/power ratio | 14.07 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LC157MI |
| Curb weight | 211 kg |
| Gross weight | 316 kg |
| Width | 1 941 mm |
| Height | 1 070 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 52.0 g/km |
| Consumption | 2.30 l/100km |
| Tires | AV= 110/70R17: 3.00x17 |
| Tires (option) | AR= 140/60R17: 3.75x17 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 16/01/2023 |
| Type approval no. | 6VC212 |