VOGE SR16 specifications — approved in Switzerland
11.6 HP
Max power
11.0 Nm
Max torque
97 km/h
Top speed
217 kg
Curb weight
| Power | 11.6 HP (8.5 kW) @ 8 500 rpm |
| Torque | 11.0 Nm @ 6 500 rpm |
| Top speed | 97 km/h |
| Weight/power ratio | 18.71 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | s |
| Engine | LC1P52MI |
| Curb weight | 217 kg |
| Gross weight | 310 kg |
| Width | 2 012 mm |
| Height | 1 603 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| CO₂ | 63.0 g/km |
| Consumption | 2.50 l/100km |
| Tires | AV= 100/80-16: 2.50x16 |
| Tires (option) | AR= 120/80-14: 2.75x14 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 25/11/2024 |
| Type approval no. | 6VC223 |