VOGE SR1GT specifications — approved in Switzerland
11.6 HP
Max power
11.0 Nm
Max torque
97 km/h
Top speed
214 kg
Curb weight
6VC227
| Power | 11.6 HP (8.5 kW) @ 8 500 rpm |
| Torque | 11.0 Nm @ 6 500 rpm |
| Top speed | 97 km/h |
| Weight/power ratio | 18.45 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | s |
| Engine | LC1P52MI |
| Curb weight | 214 kg |
| Gross weight | 307 kg |
| Length | 1 945 mm |
| Width | 1 945 mm |
| Height | 1 265 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | AV= 110/70-14: 2.50x14 |
| Tires (option) | AR= 130/70-13: 3.50x13 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 16/01/2025 |
| Type approval no. | 6VC227 |
6VC217
| Power | 11.6 HP (8.5 kW) @ 8 500 rpm |
| Torque | 11.0 Nm @ 6 500 rpm |
| Top speed | 97 km/h |
| Weight/power ratio | 18.45 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | s |
| Engine | LC1P52MI |
| Curb weight | 214 kg |
| Gross weight | 307 kg |
| Width | 1 945 mm |
| Height | 1 265 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | AV= 110/70-14: 2.50x14 |
| Tires (option) | AR= 130/70-13: 3.50x13 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 11/08/2023 |
| Type approval no. | 6VC217 |