VOGE SR4Max specifications — approved in Switzerland
34.0 HP
Max power
35.0 Nm
Max torque
135 km/h
Top speed
289 kg
Curb weight
6VC228
| Power | 34.0 HP (25.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 35.0 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 8.5 kg/HP |
| Displacement | 350 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | s |
| Engine | LX1P80MP |
| Curb weight | 289 kg |
| Gross weight | 415 kg |
| Length | 2 185 mm |
| Width | 2 185 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 84.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70-15: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 150/70-14: 4.25x14 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 05/02/2025 |
| Type approval no. | 6VC228 |
6VC220
| Power | 34.0 HP (25.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 35.0 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed | 129 km/h |
| Weight/power ratio | 8.5 kg/HP |
| Displacement | 350 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | s |
| Engine | LX1P80MP |
| Curb weight | 289 kg |
| Gross weight | 415 kg |
| Width | 2 185 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 84.0 g/km |
| Consumption | 3.60 l/100km |
| Tires | AV= 120/70-15: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 150/70-14: 4.25x14 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 30/01/2024 |
| Type approval no. | 6VC220 |
6VC211
| Power | 29.0 HP (21.3 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 30.0 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed | 127 km/h |
| Weight/power ratio | 9.97 kg/HP |
| Displacement | 350 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | s |
| Engine | LX1P80MP |
| Curb weight | 289 kg |
| Gross weight | 415 kg |
| Width | 2 185 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 84.0 g/km |
| Consumption | 3.60 l/100km |
| Tires | AV= 120/70-15: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 150/70-14: 4.25x14 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 29/08/2022 |
| Type approval no. | 6VC211 |