VOGT M specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
400 kg
Curb weight
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 80 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 400 kg |
| Gross weight |
| 1 500 kg |
| Length | 4 144 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Body type | Pont |
| Manufacturer | VOGT AG, 3672 Oberdiessbach |
| Approval date | 03/04/2002 |
| Type approval no. | 9VA302 |