VOLTA MOTORBIKES BCN specifications — approved in Switzerland
15.0 HP
Max power
18.3 Nm
Max torque
120 km/h
Top speed
205 kg
Curb weight
| Power | 15.0 HP (11.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 18.3 Nm @ 250 rpm |
| Top speed | 120 km/h |
| Weight/power ratio | 13.67 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / moteur électr. |
| Transmission |
| s |
| Engine | LEM 200 |
| Curb weight | 205 kg |
| Gross weight | 300 kg |
| Width | 2 051 mm |
| Height | 1 162 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 110/70R17 55W: 3.00x17 |
| Tires (option) | AR= 150/60R17 66W: 4.00x17 |
| Manufacturer | VOLTA MOTOR COMPANY S.L., 17006 E-Figueres |
| Approval date | 23/05/2016 |
| Type approval no. | 6VB701 |