VOLTEIS 4x4 specifications — approved in Switzerland
5.4 HP
Max power
45.0 Nm
Max torque
36 km/h
Top speed
801 kg
Curb weight
| Power | 5.4 HP (4.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 45.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 36 km/h |
| Weight/power ratio | 148.33 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission |
| m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4DGF100LC-4 |
| Curb weight | 801 kg |
| Gross weight | 1 001 kg |
| Length | 2 755 mm |
| Width | 1 433 mm |
| Height | 1 516 mm |
| Wheelbase | 1 865 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | 155/80R13 79T: 4x13 |
| Tires (option) | 145/80R13 75T: 4x13 |
| Tow cap. (unbraked) | 200 kg |
| Manufacturer | ELECTRIC CAR, F-07430 Davezieux, France |
| Approval date | 14/03/2011 |
| Type approval no. | 6VB201 |