VOLVO 850 specifications — approved in Switzerland
170.0 HP
Max power
220.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 510 kg
Curb weight
1VA109
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 8.88 kg/HP |
| Displacement | 2 435 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5254S |
| Curb weight | 1 510 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 672 mm |
| Width | 1 761 mm |
| Height | 1 382 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 249.0 g/km |
| Consumption | 10.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15, 195/60R15, 205/55R15: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/50R16: 6.5x16 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 05/06/1996 |
| Type approval no. | 1VA109 |
1VA110
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.06 kg/HP |
| Displacement | 2 435 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5254S |
| Curb weight | 1 541 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 720 mm |
| Width | 1 761 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 ou 5 |
| CO₂ | 249.0 g/km |
| Consumption | 10.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15, 195/60R15, 205/55R15: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/50R16: 6.5x16 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 05/06/1996 |
| Type approval no. | 1VA110 |
1VA112
| Power | 144.2 HP (106.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 206.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.4 kg/HP |
| Displacement | 2 435 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5252S |
| Curb weight | 1 500 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 672 mm |
| Width | 1 761 mm |
| Height | 1 382 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 236.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15, 195/60R15, 205/55R15: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/50R16: 6.5x16 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 21/06/1996 |
| Type approval no. | 1VA112 |
1VA113
| Power | 144.2 HP (106.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 206.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.67 kg/HP |
| Displacement | 2 435 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5252S |
| Curb weight | 1 539 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 720 mm |
| Width | 1 761 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 ou 5 |
| CO₂ | 236.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15, 195/60R15, 205/55R15: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/50R16: 6.5x16 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 21/06/1996 |
| Type approval no. | 1VA113 |
1VA114
| Power | 126.5 HP (93.0 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 170.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.79 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5202S |
| Curb weight | 1 492 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 672 mm |
| Width | 1 761 mm |
| Height | 1 382 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15, 195/60R15, 205/55R15: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/50R16: 6.5x16 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 04/09/1996 |
| Type approval no. | 1VA114 |
1VA115
| Power | 126.5 HP (93.0 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 170.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 12.13 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj.-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5202S |
| Curb weight | 1 534 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 720 mm |
| Width | 1 761 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 ou 5 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15, 195/60R15, 205/55R15: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/50R16: 6.5x16 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 04/09/1996 |
| Type approval no. | 1VA115 |