VOLVO 940 specifications — approved in Switzerland
164.6 HP
Max power
270.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 526 kg
Curb weight
1VA126
| Power | 164.6 HP (121.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 2 300 rpm |
| Top speed |
| 205 km/h |
| Weight/power ratio | 9.27 kg/HP |
| Displacement | 2 316 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | B230FT |
| Curb weight | 1 526 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 871 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 382 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91V: 6.0x15 DP25 6.5x15 DP20 205/65R15 94H: 6.5x15 DP20 |
| Tires (option) | 205/55R16 89V: 6.5x16 DP25 ou DP20 |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 20/12/1996 |
| Type approval no. | 1VA126 |
1VA127
| Power | 164.6 HP (121.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 2 300 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 9.51 kg/HP |
| Displacement | 2 316 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | B230FT |
| Curb weight | 1 566 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 844 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 382 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91V: 6.0x15 DP25 6.5x15 DP20 205/65R15 94H: 6.5x15 DP20 |
| Tires (option) | 205/55R16 89V: 6.5x16 DP25 ou DP20 |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 20/12/1996 |
| Type approval no. | 1VA127 |
1VA116
| Power | 134.6 HP (99.0 kW) @ 4 900 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 2 300 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.34 kg/HP |
| Displacement | 2 316 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | B230FK |
| Curb weight | 1 526 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 871 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 382 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 10.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91V: 6.0x15 DP25 6.5x15 DP20 205/65R15 94H: 6.5x15 DP20 |
| Tires (option) | 205/55R16 89V: 6.5x16 DP25 ou DP20 |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 11/10/1996 |
| Type approval no. | 1VA116 |
1VA117
| Power | 134.6 HP (99.0 kW) @ 4 900 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 2 300 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.63 kg/HP |
| Displacement | 2 316 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | B230FK |
| Curb weight | 1 566 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 844 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 382 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 ou 5 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 10.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91V: 6.0x15 DP25 6.5x15 DP20 205/65R15 94H: 6.5x15 DP20 |
| Tires (option) | 205/55R16 89V: 6.5x16 DP25 ou DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 11/10/1996 |
| Type approval no. | 1VA117 |