VOLVO 9500 4x2 specifications — approved in Switzerland
389.0 HP
Max power
1740.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
10 500 kg
Curb weight
2VA848
| Power | 389.0 HP (286.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1740.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed |
| 100 km/h |
| Weight/power ratio | 26.99 kg/HP |
| Displacement | 9 365 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D9B380-EUVTR40 |
| Curb weight | 10 500 kg |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 10 000 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 390 mm |
| Wheelbase | 4 500 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 275/70R22.5 146/144J: 7.50 - 8.25x22.5 / 305/70R22.5 150/148J: 8.25 - 9.00x22.5 |
| Tires (option) | 295/80R22.5 152/148J: 8.25 - 9.00x22.5 / 315/80R22.5 154/150J: 9.00 - 9.75x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 25/02/2011 |
| Type approval no. | 2VA848 |
2VA933
| Power | 357.7 HP (263.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1428.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Weight/power ratio | 24.32 kg/HP |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D8K350EUVI |
| Curb weight | 8 700 kg |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 10 000 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 390 mm |
| Wheelbase | 4 450 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 305/70R22.5, 295/80R22.5, 315/80R22.5, 12R22.5: 9.00x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 26/01/2017 |
| Type approval no. | 2VA933 |
2VA930
| Power | 357.7 HP (263.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1428.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D8K350EUVI |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Wheelbase | 4 450 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 275/70R22.5, 295/80R22.5, 305/70R22.5, 315/80R22.5: 7.50x22.5, 8.25x22.5, 9.0x22.5 |
| Tires (option) | pneus: variantes avec rayon de roulement 465 - 526 mm selon ETRTO |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 14/11/2016 |
| Type approval no. | 2VA930 |
2VA889
| Power | 357.7 HP (263.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1428.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Weight/power ratio | 24.32 kg/HP |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D8K350EUVI |
| Curb weight | 8 700 kg |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 10 000 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 390 mm |
| Wheelbase | 4 450 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 305/70R22.5, 295/80R22.5, 315/80R22.5, 12R22.5: 9.00x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 06/03/2014 |
| Type approval no. | 2VA889 |
2VA877
| Power | 357.7 HP (263.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1428.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D8K350EUVI |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 10 000 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 390 mm |
| Wheelbase | 4 450 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 305/70R22.5, 295/80R22.5, 315/80R22.5, 12R22.5: 9.00x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 10/02/2014 |
| Type approval no. | 2VA877 |