VOLVO 960 specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
275.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 658 kg
Curb weight
1VA120
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 275.0 Nm @ 4 350 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 8.13 kg/HP |
| Displacement | 2 922 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | B6304S |
| Curb weight | 1 658 kg |
| Gross weight | 2 010 kg |
| Length | 4 871 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 411 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 274.0 g/km |
| Consumption | 11.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15, 205/55R15: 6.0x15 DP43, 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16: 6.5x16 DP43 |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 11/10/1996 |
| Type approval no. | 1VA120 |
1VA121
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 275.0 Nm @ 4 350 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 8.37 kg/HP |
| Displacement | 2 922 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | B6304S |
| Curb weight | 1 707 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 860 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 ou 5 |
| CO₂ | 274.0 g/km |
| Consumption | 11.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15, 205/55R15: 6.0x15 DP43, 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16: 6.5x16 DP43 |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 11/10/1996 |
| Type approval no. | 1VA121 |
1VA118
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 4 650 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.62 kg/HP |
| Displacement | 2 473 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B6254S |
| Curb weight | 1 635 kg |
| Gross weight | 2 010 kg |
| Length | 4 871 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 411 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15, 205/55R15: 6.0x15 DP43, 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16: 6.5x16 DP43 |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 11/10/1996 |
| Type approval no. | 1VA118 |
1VA119
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 4 650 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.91 kg/HP |
| Displacement | 2 473 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | B6254S |
| Curb weight | 1 685 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 860 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 ou 5 |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15, 205/55R15: 6.0x15 DP43, 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16: 6.5x16 DP43 |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 11/10/1996 |
| Type approval no. | 1VA119 |