VOLVO 9700 DD specifications — approved in Switzerland
510.0 HP
Max power
2550.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
14 500 kg
Curb weight
2VB124
| Power | 510.0 HP (375.0 kW) @ 1 700 rpm |
| Torque | 2550.0 Nm @ 980 rpm |
| Top speed |
| 100 km/h |
| Weight/power ratio | 28.43 kg/HP |
| Displacement | 12 777 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR: e2 |
| Engine | D13K500B (??) EUVI |
| Curb weight | 14 500 kg |
| Gross weight | 26 500 kg |
| Length | 13 000 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Wheelbase | 5 000 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 305/70R22.5, 295/80R22.5, 315/80R22.5: 8.25x22.5, 9.00x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 07/03/2023 |
| Type approval no. | 2VB124 |
2VB123
| Power | 469.2 HP (345.0 kW) @ 1 700 rpm |
| Torque | 2346.0 Nm @ 945 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Weight/power ratio | 30.9 kg/HP |
| Displacement | 12 777 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR: e2 |
| Engine | D13K460B (??) EUVI |
| Curb weight | 14 500 kg |
| Gross weight | 26 500 kg |
| Length | 13 000 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Wheelbase | 5 000 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 305/70R22.5, 295/80R22.5, 315/80R22.5: 8.25x22.5, 9.00x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 07/03/2023 |
| Type approval no. | 2VB123 |