VOLVO A25D specifications — approved in Switzerland
308.7 HP
Max power
1365.0 Nm
Max torque
53 km/h
Top speed
21 560 kg
Curb weight
5VA641
| Power | 308.7 HP (227.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 1365.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed |
| 53 km/h |
| Weight/power ratio | 69.84 kg/HP |
| Displacement | 9 603 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D10BADE2*152 |
| Curb weight | 21 560 kg |
| Gross weight | 45 560 kg |
| Length | 10 220 mm |
| Width | 2 859 mm |
| Height | 3 257 mm |
| Wheelbase | 4 175 mm |
| Body type | Benne basculante |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 23.5R25 181B, 19.50x25 |
| Tires (option) | 750/65R25 181B, 25.00x25 |
| Manufacturer | VOLVO ARTICULATED HAULERS AB, S-35183 VÄXJÖ |
| Approval date | 03/10/2002 |
| Type approval no. | 5VA641 |
5VA666
| Power | 303.3 HP (223.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1689.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 53 km/h |
| Weight/power ratio | 71.08 kg/HP |
| Displacement | 9 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D9BABE3 |
| Curb weight | 21 560 kg |
| Gross weight | 45 560 kg |
| Length | 10 220 mm |
| Width | 2 859 mm |
| Height | 3 257 mm |
| Wheelbase | 4 175 mm |
| Body type | Benne basculante |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 23.5R25 181B: 19.50x25 |
| Tires (option) | 750/65R25 181B: 25.00x25 |
| Manufacturer | VOLVO ARTICULATED HAULERS AB, S-35183 VÄXJÖ |
| Approval date | 29/08/2006 |
| Type approval no. | 5VA666 |
5VA659
| Power | 303.3 HP (223.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1689.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 53 km/h |
| Weight/power ratio | 71.08 kg/HP |
| Displacement | 9 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D9AAAE2 (700A) |
| Curb weight | 21 560 kg |
| Gross weight | 45 560 kg |
| Length | 10 220 mm |
| Width | 2 859 mm |
| Height | 3 257 mm |
| Wheelbase | 4 175 mm |
| Body type | Benne basculante |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 23.5R25 181B 19.50x25 |
| Tires (option) | 750/65R25 181B 25.00x25 |
| Manufacturer | VOLVO ARTICULATED HAULERS AB, S-35183 VÄXJÖ |
| Approval date | 27/05/2004 |
| Type approval no. | 5VA659 |