VOLVO A25G specifications — approved in Switzerland
319.6 HP
Max power
2040.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
21 900 kg
Curb weight
5VA743
| Power | 319.6 HP (235.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 2040.0 Nm @ 1 100 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 68.52 kg/HP |
| Displacement | 10 800 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D11M |
| Curb weight | 21 900 kg |
| Gross weight | 45 900 kg |
| Length | 10 220 mm |
| Width | 2 859 mm |
| Height | 3 257 mm |
| Wheelbase | 4 175 mm |
| Body type | Benne basculante |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 23.5R25 181B: 19.50x25 |
| Tires (option) | 750/65R25 181B: 25.00x25 |
| Manufacturer | VOLVO ARTICULATED HAULERS AB, S-35183 VÄXJÖ |
| Approval date | 23/01/2020 |
| Type approval no. | 5VA743 |
5VA718
| Power | 319.6 HP (235.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1950.0 Nm @ 1 152 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 68.52 kg/HP |
| Displacement | 10 800 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D11L |
| Curb weight | 21 900 kg |
| Gross weight | 45 900 kg |
| Length | 10 220 mm |
| Width | 2 859 mm |
| Height | 3 257 mm |
| Wheelbase | 4 175 mm |
| Body type | Benne basculante |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 23.5R25 181B: 19.50x25 |
| Tires (option) | 750/65R25 181B: 25.00x25 |
| Manufacturer | VOLVO ARTICULATED HAULERS AB, S-35183 VÄXJÖ |
| Approval date | 04/03/2015 |
| Type approval no. | 5VA718 |