VOLVO A30D specifications — approved in Switzerland
341.4 HP
Max power
1689.0 Nm
Max torque
53 km/h
Top speed
23 060 kg
Curb weight
5VA667
| Power | 341.4 HP (251.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1689.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed |
| 53 km/h |
| Weight/power ratio | 67.55 kg/HP |
| Displacement | 9 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D9BADE3 |
| Curb weight | 23 060 kg |
| Gross weight | 51 060 kg |
| Length | 10 394 mm |
| Width | 2 941 mm |
| Height | 3 310 mm |
| Wheelbase | 4 175 mm |
| Body type | Benne basculante |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 23.5R25 181B: 19.50x25 |
| Tires (option) | 750/65R25 181B: 25.00x25 |
| Manufacturer | VOLVO ARTICULATED HAULERS AB, S-35183 VÄXJÖ |
| Approval date | 29/08/2006 |
| Type approval no. | 5VA667 |
5VA660
| Power | 340.0 HP (250.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1690.0 Nm @ 1 260 rpm |
| Top speed | 53 km/h |
| Weight/power ratio | 67.82 kg/HP |
| Displacement | 9 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D9AACE2 (705A) |
| Curb weight | 23 060 kg |
| Gross weight | 51 060 kg |
| Length | 10 394 mm |
| Width | 2 941 mm |
| Height | 3 310 mm |
| Wheelbase | 4 175 mm |
| Body type | Benne basculante |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 23.5R25 181B 19.50x25 |
| Tires (option) | 750/65R25 181B 25.00x25 |
| Manufacturer | VOLVO ARTICULATED HAULERS AB, S-35183 VÄXJÖ |
| Approval date | 27/05/2004 |
| Type approval no. | 5VA660 |
5VA642
| Power | 327.8 HP (241.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 1410.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 53 km/h |
| Weight/power ratio | 70.35 kg/HP |
| Displacement | 9 603 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D10BABE2*150 |
| Curb weight | 23 060 kg |
| Gross weight | 51 060 kg |
| Length | 10 394 mm |
| Width | 2 941 mm |
| Height | 3 310 mm |
| Wheelbase | 4 175 mm |
| Body type | Benne basculante |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 23.5R25 181B, 19.50x25 |
| Tires (option) | 750/65R25 181B, 25.00x25 |
| Manufacturer | VOLVO ARTICULATED HAULERS AB, S-35183 VÄXJÖ |
| Approval date | 03/10/2002 |
| Type approval no. | 5VA642 |