VOLVO A30E specifications — approved in Switzerland
341.4 HP
Max power
1689.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
23 060 kg
Curb weight
| Power | 341.4 HP (251.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1689.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 67.55 kg/HP |
| Displacement | 9 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D9BACE3 / D9BADE3 |
| Curb weight | 23 060 kg |
| Gross weight | 51 060 kg |
| Length | 10 394 mm |
| Width | 2 941 mm |
| Height | 3 310 mm |
| Wheelbase | 4 175 mm |
| Body type | Benne basculante |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 23.5R25 181B: 19.50x25 |
| Tires (option) | 750/65R25 181B: 25.00x25 |
| Manufacturer | VOLVO ARTICULATED HAULERS AB, S-35183 VÄXJÖ |
| Approval date | 13/08/2008 |
| Type approval no. | 5VA684 |