VOLVO B13R 4x2 specifications — approved in Switzerland
510.0 HP
Max power
2550.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
2VB128
| Power | 510.0 HP (375.0 kW) @ 1 700 rpm |
| Torque | 2550.0 Nm @ 980 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 12 777 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D13K500B (??) EUVI |
| Gross weight | 19 100 kg |
| Width | 2 550 mm |
| Wheelbase | 4 450 mm |
| Tires | 305/70R22.5, 295/80R22.5, 315/70R22.5, 315/80R22.5, 8.25x22.5, 9.00x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 07/03/2023 |
| Type approval no. | 2VB128 |
2VB127
| Power | 469.2 HP (345.0 kW) @ 1 700 rpm |
| Torque | 2346.0 Nm @ 945 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 12 777 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D13K460B (??) EUVI |
| Gross weight | 19 100 kg |
| Width | 2 550 mm |
| Wheelbase | 4 450 mm |
| Tires | 305/70R22.5, 295/80R22.5, 315/70R22.5, 315/80R22.5, 8.25x22.5, 9.00x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 07/03/2023 |
| Type approval no. | 2VB127 |
2VB126
| Power | 428.4 HP (315.0 kW) @ 1 700 rpm |
| Torque | 2142.0 Nm @ 905 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 12 777 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D13K420B EUVI |
| Gross weight | 19 100 kg |
| Width | 2 550 mm |
| Wheelbase | 4 450 mm |
| Tires | 305/70R22.5, 295/80R22.5, 315/70R22.5, 315/80R22.5, 8.25x22.5, 9.00x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 07/03/2023 |
| Type approval no. | 2VB126 |
2VB125
| Power | 387.6 HP (285.0 kW) @ 1 700 rpm |
| Torque | 1850.0 Nm @ 830 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 12 777 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D13K380B EUVI |
| Gross weight | 19 100 kg |
| Width | 2 550 mm |
| Wheelbase | 4 450 mm |
| Tires | 305/70R22.5, 295/80R22.5, 315/70R22.5, 315/80R22.5, 8.25x22.5, 9.00x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 07/03/2023 |
| Type approval no. | 2VB125 |