VOLVO B7LA specifications — approved in Switzerland
310.1 HP
Max power
1350.0 Nm
Max torque
78 km/h
Top speed
| Power | 310.1 HP (228.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1350.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 78 km/h |
| Displacement | 7 284 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR: e3 |
| Engine | D7C310EC99 (8192709) |
| Gross weight | 28 000 kg |
| Wheelbase | 5 000 mm |
| Tires | pneus: 275/70R22.5 148/145J ou 152/148E |
| Tires (option) | Jantes: 7.50x22.5 |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 15/07/2002 |
| Type approval no. | 2VA744 |