VOLVO B7R specifications — approved in Switzerland
289.7 HP
Max power
1200.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
2VA823
| Power | 289.7 HP (213.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 050 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 146 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D7E290EC06TR40 |
| Gross weight | 18 000 kg |
| Wheelbase | 4 500 mm |
| Tires | 275/70R22.5 148/145J, 152/148E: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 22/05/2008 |
| Type approval no. | 2VA823 |
2VA824
| Power | 289.7 HP (213.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 050 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 146 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D7E290EC06CTR40 |
| Gross weight | 18 000 kg |
| Wheelbase | 4 500 mm |
| Tires | 275/70R22.5 148/145J, 152/148E: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 22/05/2008 |
| Type approval no. | 2VA824 |
2VA809
| Power | 289.7 HP (213.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 050 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 146 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D7E290EC06BTR40 |
| Gross weight | 18 000 kg |
| Wheelbase | 4 500 mm |
| Tires | 275/70R22.5 148/145J, 152/148E: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 18/04/2008 |
| Type approval no. | 2VA809 |