VOLVO C30 specifications — approved in Switzerland
121.0 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
130 km/h
Top speed
1 800 kg
Curb weight
1VB102
| Power | 121.0 HP (89.0 kW) @ 4 700 rpm |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio |
| 14.88 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | E400V2 |
| Curb weight | 1 800 kg |
| Gross weight | 2 025 kg |
| Length | 4 266 mm |
| Width | 1 797 mm |
| Height | 1 463 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP52.5 |
| Tires (option) | index min.: 90Q pour M+S |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 20/08/2013 |
| Type approval no. | 1VB102 |
1VA837
| Power | 111.5 HP (82.0 kW) @ 4 700 rpm |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 15.56 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HSM1-6.17.12-GX- |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 1 995 kg |
| Length | 4 266 mm |
| Width | 1 782 mm |
| Height | 1 463 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP52.5 |
| Tires (option) | index min.: 90Q pour M+S |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 04/11/2011 |
| Type approval no. | 1VA837 |