VOLVO C30 1,6 Coupé specifications — approved in Switzerland
100.6 HP
Max power
150.0 Nm
Max torque
185 km/h
Top speed
1 279 kg
Curb weight
1VA475
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 150.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 185 km/h |
| Weight/power ratio | 12.71 kg/HP |
| Displacement | 1 596 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B4164S3 |
| Curb weight | 1 279 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 4 252 mm |
| Width | 1 782 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 167.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 195/65R15: 6x15 DP46 / 195/60R16, 205/55R16: 6.5x16 DP52.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 205/50R17: 7x17 DP52.5 / 215/45R18: 7.5x18 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 13/10/2006 |
| Type approval no. | 1VA475 |
1VA509
| Power | 100.0 HP (73.5 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 150.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 12.75 kg/HP |
| Displacement | 1 596 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B4164S3 |
| Curb weight | 1 275 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 4 252 mm |
| Width | 1 782 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 167.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 195/65R15: 6x15 DP46 / 195/60R16, 205/55R16: 6.5x16 DP52.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 205/50R17: 7x17 DP52.5 / 215/45R18: 7.5x18 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 05/06/2007 |
| Type approval no. | 1VA509 |