VOLVO C30 1.8F R specifications — approved in Switzerland
125.1 HP
Max power
165.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
1 330 kg
Curb weight
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 165.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.63 kg/HP |
| Displacement | 1 798 cm³ |
| Fuel | Diesel hybrid |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B4184S8 |
| Curb weight | 1 330 kg |
| Gross weight | 1 750 kg |
| Length | 4 252 mm |
| Width | 1 782 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 195/65R15: 6x15 DP46 / 195/60R16: 205/55R16: 6.5x16 DP52.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 205/50R17: 7x17 DP52.5 / 215/45R18: 7.5x18 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 12/05/2009 |
| Type approval no. | 1VA616 |