VOLVO C30 DRIVe specifications — approved in Switzerland
114.2 HP
Max power
270.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
1 354 kg
Curb weight
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.86 kg/HP |
| Displacement | 1 560 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4162T |
| Curb weight | 1 354 kg |
| Gross weight | 1 780 kg |
| Length | 4 266 mm |
| Width | 1 782 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | AV+AR= 195/65R15: 6x15 DP46 / 195/60R16, 205/55R16: 6.5x16 DP52.5 |
| Tires (option) | AV+AR= 205/50R17: 7x17 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 24/11/2010 |
| Type approval no. | 1VA780 |