VOLVO C70 2.0 T Cabrio specifications — approved in Switzerland
163.2 HP
Max power
230.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
1 676 kg
Curb weight
1VA249
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 5 100 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed |
| 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.27 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5204T4 |
| Curb weight | 1 676 kg |
| Gross weight | 2 010 kg |
| Length | 4 716 mm |
| Width | 1 817 mm |
| Height | 1 410 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 230.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 89W: 6.5x16 DP43, 7x16 DP43 / 225/45ZR17 (90W): 7x17 DP43, 7.5x17 DP43 |
| Tires (option) | 225/50R16 92W: 7x16 DP43 / 195/65R15 88Q M+S: 6x15 DP43, 6.5x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 08/06/2000 |
| Type approval no. | 1VA249 |
1VA227
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 5 100 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.16 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5204T4 |
| Curb weight | 1 658 kg |
| Gross weight | 2 010 kg |
| Length | 4 716 mm |
| Width | 1 817 mm |
| Height | 1 410 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 234.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 89W: 6.5x16 DP43, 7x16 DP43: 225/50R16 92W: 7x16 DP43 |
| Tires (option) | 225/45R17 90W: 7.5x17 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 29/10/1999 |
| Type approval no. | 1VA227 |