VOLVO C70 2.4 specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
220.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 681 kg
Curb weight
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 12 kg/HP |
| Displacement | 2 435 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 5 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5244S5 |
| Curb weight | 1 681 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 581 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 407 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 212.0 g/km |
| Consumption | 8.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16: 7.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 215/50R17, 235/45R17: 7.5x17 DP45 / 235/40R18: 8x18 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 07/11/2005 |
| Type approval no. | 1VA439 |