VOLVO C70 2.4 T Coupé specifications — approved in Switzerland
193.1 HP
Max power
270.0 Nm
Max torque
230 km/h
Top speed
1 535 kg
Curb weight
1VA248
| Power | 193.1 HP (142.0 kW) @ 5 100 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 230 km/h |
| Weight/power ratio | 7.95 kg/HP |
| Displacement | 2 435 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5244T |
| Curb weight | 1 535 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 716 mm |
| Width | 1 817 mm |
| Height | 1 400 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 226.0 g/km |
| Consumption | 9.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 89W resp. M+S 88Q 6.5x16 DP43, 7x16 DP43: 225/50R16 92W 7x16 DP43 |
| Tires (option) | 225/45R17 90W 7.5x17 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 08/06/2000 |
| Type approval no. | 1VA248 |
1VA206
| Power | 193.1 HP (142.0 kW) @ 5 100 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 7.86 kg/HP |
| Displacement | 2 435 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5244T |
| Curb weight | 1 518 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 716 mm |
| Width | 1 817 mm |
| Height | 1 400 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 234.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 89W: 6.5x16 DP43, 7x16 DP43: 225/50R16 92W: 7x16 DP43 |
| Tires (option) | 225/45R17 90W: 7.5x17 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 21/07/1999 |
| Type approval no. | 1VA206 |