VOLVO C70 2.4T Cabrio specifications — approved in Switzerland
199.9 HP
Max power
270.0 Nm
Max torque
220 km/h
Top speed
1 671 kg
Curb weight
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 8.36 kg/HP |
| Displacement | 2 435 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5244T7 |
| Curb weight | 1 671 kg |
| Gross weight | 2 010 kg |
| Length | 4 716 mm |
| Width | 1 817 mm |
| Height | 1 410 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 236.0 g/km |
| Consumption | 9.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55 R16 89W 6.5x16 DP43, 7x16 DP43 / 225/50R16 92W 7x16 DP43 |
| Tires (option) | 225/45 R17 90W 7x17 DP43, 7.5x17 DP43 / 195/65R15 88Q M+S 6x15 DP43, 6.5x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 12/09/2002 |
| Type approval no. | 1VA296 |