VOLVO C70 Cabriolet specifications — approved in Switzerland
193.1 HP
Max power
270.0 Nm
Max torque
230 km/h
Top speed
1 670 kg
Curb weight
| Power | 193.1 HP (142.0 kW) @ 5 100 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 8.65 kg/HP |
| Displacement | 2 435 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5254T |
| Curb weight | 1 670 kg |
| Gross weight | 2 010 kg |
| Length | 4 716 mm |
| Width | 1 817 mm |
| Height | 1 410 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 242.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 89Z, 225/50R16 89Z: 7x16 DP43 |
| Tires (option) | 225/45R17 89Z: 7.5x17 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 18/05/1999 |
| Type approval no. | 1VA190 |