VOLVO C70 Coupé specifications — approved in Switzerland
239.4 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 540 kg
Curb weight
1VA178
| Power | 239.4 HP (176.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.43 kg/HP |
| Displacement | 2 319 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5234T3 |
| Curb weight | 1 540 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 716 mm |
| Width | 1 817 mm |
| Height | 1 400 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 236.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 89Z, 225/50R16 89Z: 7x16 DP43 |
| Tires (option) | 225/45R17 89Z: 7.5x17 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 12/10/1998 |
| Type approval no. | 1VA178 |
1VA159
| Power | 239.4 HP (176.0 kW) @ 5 100 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.43 kg/HP |
| Displacement | 2 319 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5234T3 |
| Curb weight | 1 540 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 716 mm |
| Width | 1 817 mm |
| Height | 1 400 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 265.0 g/km |
| Consumption | 10.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 89Z, 225/50R16 89Z, 7x16 DP43 |
| Tires (option) | 225/45R17 89Z, 7.5x17 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 09/01/1998 |
| Type approval no. | 1VA159 |
1VA179
| Power | 193.1 HP (142.0 kW) @ 5 100 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 7.93 kg/HP |
| Displacement | 2 435 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5254T |
| Curb weight | 1 532 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 716 mm |
| Width | 1 817 mm |
| Height | 1 400 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 242.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 89Z, 225/50R16 89Z, 7x16 DP43 |
| Tires (option) | 225/45R17 89Z, 7.5x17 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 12/10/1998 |
| Type approval no. | 1VA179 |
1VA160
| Power | 193.1 HP (142.0 kW) @ 5 100 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 7.97 kg/HP |
| Displacement | 2 435 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5254T |
| Curb weight | 1 539 kg |
| Gross weight | 1 880 kg |
| Length | 4 716 mm |
| Width | 1 817 mm |
| Height | 1 400 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 250.0 g/km |
| Consumption | 10.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 89Z, 225/50R16 89Z, 7x16 DP43 |
| Tires (option) | 225/45R17 89Z, 7.5x17 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 16/03/1998 |
| Type approval no. | 1VA160 |
1VA189
| Power | 164.6 HP (121.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 9.09 kg/HP |
| Displacement | 2 435 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5254S |
| Curb weight | 1 497 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 716 mm |
| Width | 1 817 mm |
| Height | 1 400 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 226.0 g/km |
| Consumption | 9.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 89Z, 225/50R16 89Z: 7x16 DP43 |
| Tires (option) | 225/45R17 89Z: 7.5x17 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 18/05/1999 |
| Type approval no. | 1VA189 |