VOLVO C70 D5 specifications — approved in Switzerland
179.5 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
220 km/h
Top speed
1 758 kg
Curb weight
1VA561
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.79 kg/HP |
| Displacement | 2 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D5244T8 |
| Curb weight | 1 758 kg |
| Gross weight | 2 150 kg |
| Length | 4 581 mm |
| Width | 1 836 mm |
| Height | 1 407 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 193.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16: 7.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 215/50R17, 235/45R17: 7.5x17 DP45 / 235/40R18: 8x18 DP45 |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 01/12/2008 |
| Type approval no. | 1VA561 |
1VA518
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 9.73 kg/HP |
| Displacement | 2 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D5244T13 |
| Curb weight | 1 747 kg |
| Gross weight | 2 130 kg |
| Length | 4 581 mm |
| Width | 1 836 mm |
| Height | 1 407 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/55R16: 7.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 215/50R17, 235/45R17: 7.5x17 DP45 / 235/40R18: 8x18 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 01/11/2007 |
| Type approval no. | 1VA518 |
1VA449
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.8 kg/HP |
| Displacement | 2 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D5244T8 |
| Curb weight | 1 759 kg |
| Gross weight | 2 150 kg |
| Length | 4 581 mm |
| Width | 1 836 mm |
| Height | 1 407 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 196.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16: 7.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 215/50R17, 235/45R17: 7.5x17 DP45 / 235/40R18: 8x18 DP45 |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 10/05/2006 |
| Type approval no. | 1VA449 |