VOLVO C70 T5 specifications — approved in Switzerland
229.8 HP
Max power
320.0 Nm
Max torque
235 km/h
Top speed
1 717 kg
Curb weight
1VA886
| Power | 229.8 HP (169.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 235 km/h |
| Weight/power ratio | 7.47 kg/HP |
| Displacement | 2 521 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5254T7 |
| Curb weight | 1 717 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 615 mm |
| Width | 1 836 mm |
| Height | 1 407 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 219.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16: 7.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 215/50R17, 235/45R17: 7.5x17 DP45 / 235/40R18: 8x18 DP45 |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 10/05/2012 |
| Type approval no. | 1VA886 |
1XB891
| Power | 229.8 HP (169.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 7.45 kg/HP |
| Displacement | 2 521 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5254T7 |
| Curb weight | 1 711 kg |
| Gross weight | 2 090 kg |
| Length | 4 581 mm |
| Width | 1 836 mm |
| Height | 1 407 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 219.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16: 7.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 215/50R17, 235/45R17: 7.5x17 DP45 / 235/40R18: 8x18 DP45 |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 21/06/2011 |
| Type approval no. | 1XB891 |
1VA625
| Power | 229.8 HP (169.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 7.45 kg/HP |
| Displacement | 2 521 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5254T7 |
| Curb weight | 1 711 kg |
| Gross weight | 2 090 kg |
| Length | 4 581 mm |
| Width | 1 836 mm |
| Height | 1 407 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 209.0 g/km |
| Consumption | 8.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16: 7.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 215/50R17, 235/45R17: 7.5x17 DP45 / 235/40R18: 8x18 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 13/05/2009 |
| Type approval no. | 1VA625 |
1VA508
| Power | 229.8 HP (169.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 7.43 kg/HP |
| Displacement | 2 521 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5254T7 |
| Curb weight | 1 708 kg |
| Gross weight | 2 090 kg |
| Length | 4 581 mm |
| Width | 1 836 mm |
| Height | 1 407 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 217.0 g/km |
| Consumption | 9.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16: 7.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 215/50R17, 235/45R17: 7.5x17 DP45 / 235/40R18: 8x18 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 05/06/2007 |
| Type approval no. | 1VA508 |
1VA441
| Power | 220.3 HP (162.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 7.77 kg/HP |
| Displacement | 2 521 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5254T3 |
| Curb weight | 1 711 kg |
| Gross weight | 2 070 kg |
| Length | 4 581 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 407 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 217.0 g/km |
| Consumption | 9.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16: 7.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 215/50R17, 235/45R17: 7.5x17 DP45 / 235/40R18: 8x18 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 07/11/2005 |
| Type approval no. | 1VA441 |