VOLVO EC40 specifications — approved in Switzerland
442.0 HP
Max power
670.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
2 185 kg
Curb weight
1VP310
| Power | 442.0 HP (325.0 kW) |
| Torque | 670.0 Nm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 4.94 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DAEAB/CCEDF |
| Curb weight | 2 185 kg |
| Gross weight | 2 620 kg |
| Length | 4 440 mm |
| Width | 1 873 mm |
| Height | 1 591 mm |
| Wheelbase | 2 702 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | AV= 235/50R19 100H: 7,5x19 ET50.5 AR= 255/45R19 100H: 8.5x19 ET56 |
| Tires (option) | AV= 235/45R20 100H: 8x20 ET50.5 AR= 255/40R20 100H: 9x20 ET58.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 22/04/2024 |
| Type approval no. | 1VP310 |
1VP308
| Power | 408.0 HP (300.0 kW) |
| Torque | 670.0 Nm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 5.36 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DAEAC/CCEDF |
| Curb weight | 2 185 kg |
| Gross weight | 2 620 kg |
| Length | 4 440 mm |
| Width | 1 873 mm |
| Height | 1 591 mm |
| Wheelbase | 2 702 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | AV= 235/50R19 100H: 7,5x19 ET50.5 AR= 255/45R19 100H: 8.5x19 ET56 |
| Tires (option) | AV= 235/45R20 100H: 8x20 ET50.5 AR= 255/40R20 100H: 9x20 ET58.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 22/04/2024 |
| Type approval no. | 1VP308 |
1VP307
| Power | 251.6 HP (185.0 kW) |
| Torque | 420.0 Nm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 8.33 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | CCJDG |
| Curb weight | 2 095 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 440 mm |
| Width | 1 873 mm |
| Height | 1 591 mm |
| Wheelbase | 2 702 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | AV= 235/50R19 100H: 7,5x19 ET50.5 AR= 255/45R19 100H: 8.5x19 ET56 |
| Tires (option) | AV= 235/45R20 100H: 8x20 ET50.5 AR= 255/40R20 100H: 9x20 ET58.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 22/04/2024 |
| Type approval no. | 1VP307 |
1VP309
| Power | 238.0 HP (175.0 kW) |
| Torque | 420.0 Nm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 8.68 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | CCDDE |
| Curb weight | 2 065 kg |
| Gross weight | 2 460 kg |
| Length | 4 440 mm |
| Width | 1 873 mm |
| Height | 1 591 mm |
| Wheelbase | 2 702 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | AV= 235/50R19 100H: 7,5x19 ET50.5 AR= 255/45R19 100H: 8.5x19 ET56 |
| Tires (option) | AV= 235/45R20 100H: 8x20 ET50.5 AR= 255/40R20 100H: 9x20 ET58.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 22/04/2024 |
| Type approval no. | 1VP309 |