VOLVO EW 130 C specifications — approved in Switzerland
91.1 HP
Max power
370.0 Nm
Max torque
25 km/h
Top speed
14 600 kg
Curb weight
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 25 km/h |
| Weight/power ratio | 160.26 kg/HP |
| Displacement | 3 990 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h4m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TD40GDE |
| Curb weight | 14 600 kg |
| Gross weight | 14 700 kg |
| Length | 5 950 mm |
| Width | 2 500 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | jumelés: 10.00-20: 7.00x20 |
| Tires (option) | jumelés: 9.00-20: 7.00x20 |
| Manufacturer | VOLVO EXCAVATORS AB, S-241 22 ESLOEV |
| Approval date | 19/02/1997 |
| Type approval no. | 5VA603 |