VOLVO EW 140 specifications — approved in Switzerland
104.0 HP
Max power
394.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
13 500 kg
Curb weight
| Power | 104.0 HP (76.5 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 394.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 129.81 kg/HP |
| Displacement | 3 990 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1985/2200 (1004-40T) |
| Curb weight | 13 500 kg |
| Gross weight | 16 500 kg |
| Length | 6 100 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | jumelés: 10.00-20 14PR: 7.5x20 |
| Tires (option) | simples: 18R19.5 14.00x19.5 |
| Manufacturer | VOLVO CONSTR. EQUIPMENT GMBH CO., D-54329 KONZ |
| Approval date | 27/03/2000 |
| Type approval no. | 5VA617 |