VOLVO EW 150 C specifications — approved in Switzerland
106.1 HP
Max power
402.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
| Power | 106.1 HP (78.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 402.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Displacement | 3 990 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h4m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine |
| TD40KEE |
| Gross weight | 15 600 kg |
| Length | 6 070 mm |
| Width | 2 500 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | jumelés: 10.00-20: 7.00x20 |
| Tires (option) | jumelés: 9.00-20: 7.00x20 |
| Manufacturer | VOLVO EXCAVATORS AB, S-241 22 ESLOEV |
| Approval date | 19/02/1997 |
| Type approval no. | 5VA602 |