VOLVO EW140D specifications — approved in Switzerland
142.8 HP
Max power
609.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
14 100 kg
Curb weight
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 609.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 98.74 kg/HP |
| Displacement | 4 038 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D4H (C4FI105) |
| Curb weight | 14 100 kg |
| Gross weight | 16 850 kg |
| Length | 5 550 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 10.00-20 14PR: 7.5x20 / 315/70R22.5: 7.5x22.5 / 600/40-22.5 18PR: 20.00x22.5 / 18R19.5: 14x19.5 |
| Tires (option) | 10.00-20 16PR: 7.5x20 / 315/80R22.5: 7.5x22.5 / 620/40R22.5: 20.00x22.5 |
| Manufacturer | VOLVO CONSTR. EQUIPMENT GMBH CO., D-54329 KONZ |
| Approval date | 12/07/2012 |
| Type approval no. | 5VA701 |