VOLVO EW160E specifications — approved in Switzerland
156.4 HP
Max power
850.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
16 200 kg
Curb weight
5VA748
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 850.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed |
| 30 km/h |
| Weight/power ratio | 103.58 kg/HP |
| Displacement | 5 702 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D6J (CFVI115A) |
| Curb weight | 16 200 kg |
| Gross weight | 20 500 kg |
| Length | 5 700 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 10.00-20 14PR: 7.5x20 / 315/70R22.5: 7.5x22.5 / 600/40-22.5 18PR: 20.00x22.5 / 18R19.5: 14x19.5 |
| Tires (option) | 10.00-20 16PR: 7.5x20 / 315/80R22.5: 7.5x22.5 / 620/40R22.5: 20.00x22.5 |
| Manufacturer | VOLVO CONSTR. EQUIPMENT GMBH CO., D-54329 KONZ |
| Approval date | 27/01/2020 |
| Type approval no. | 5VA748 |
5VA721
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 850.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 103.58 kg/HP |
| Displacement | 5 702 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D6J (CFVI115A) |
| Curb weight | 16 200 kg |
| Gross weight | 20 500 kg |
| Length | 5 700 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 10.00-20 14PR: 7.5x20 / 315/70R22.5: 7.5x22.5 / 600/40-22.5 18PR: 20.00x22.5 / 18R19.5: 14x19.5 |
| Tires (option) | 10.00-20 16PR: 7.5x20 / 315/80R22.5: 7.5x22.5 / 620/40R22.5: 20.00x22.5 |
| Manufacturer | VOLVO CONSTR. EQUIPMENT GMBH CO., D-54329 KONZ |
| Approval date | 15/06/2015 |
| Type approval no. | 5VA721 |