VOLVO EW180C specifications — approved in Switzerland
164.6 HP
Max power
725.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
18 000 kg
Curb weight
| Power | 164.6 HP (121.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 725.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 109.36 kg/HP |
| Displacement | 5 702 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D6EECE3 |
| Curb weight | 18 000 kg |
| Gross weight | 20 500 kg |
| Length | 6 500 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 10.00-20 14/16PR: 7.50x20 / 315/80R22.5: 7.50x22.5 |
| Tires (option) | 11.00-20 16PR: 7.50x20 / 600/40-22.5: 20.0x22.5 |
| Manufacturer | VOLVO CONSTR. EQUIPMENT GMBH CO., D-54329 KONZ |
| Approval date | 04/05/2007 |
| Type approval no. | 5VA672 |