VOLVO EW50 specifications — approved in Switzerland
47.3 HP
Max power
140.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
5 190 kg
Curb weight
| Power | 47.3 HP (34.8 kW) @ 2 500 rpm |
| Torque | 140.0 Nm @ 2 044 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 109.73 kg/HP |
| Displacement | 2 216 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | h4 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 104-22 (KR47/2500) |
| Curb weight | 5 190 kg |
| Gross weight | 5 500 kg |
| Length | 4 850 mm |
| Width | 2 100 mm |
| Height | 3 300 mm |
| Wheelbase | 2 050 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 15.5/55R18 134E 11x18 |
| Tires (option) | 12.0x18 12PR 9x18: 10.5-18 8PR 9x18 |
| Manufacturer | VOLVO CONSTRUCT. EQUIPMENT GROUP, F-01303 BELLEY |
| Approval date | 07/04/2000 |
| Type approval no. | 5VA618 |