VOLVO EW70 specifications — approved in Switzerland
55.8 HP
Max power
204.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
7 250 kg
Curb weight
| Power | 55.8 HP (41.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 204.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 129.93 kg/HP |
| Displacement | 3 331 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | h4 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | S4S |
| Curb weight | 7 250 kg |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Length | 5 000 mm |
| Width | 2 140 mm |
| Height | 3 650 mm |
| Wheelbase | 2 050 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 8.25-20 14PR: 6.5x20 (pneus jumelés) |
| Tires (option) | 15.5/55R18 134E: 11x18 |
| Manufacturer | VOLVO CONSTRUCT. EQUIPMENT GROUP, F-01303 BELLEY |
| Approval date | 07/04/2000 |
| Type approval no. | 5VA619 |