VOLVO EWR130E specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
566.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
13 000 kg
Curb weight
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 566.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 106.21 kg/HP |
| Displacement | 4 038 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D4J(C5VI90) |
| Curb weight | 13 000 kg |
| Gross weight | 15 500 kg |
| Length | 6 200 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 9.00-20 14PR: 7.0x20 / 275/70R22.5 152A8: 7.5x22.5 |
| Tires (option) | 500/45R22.5: 16.0x20 |
| Manufacturer | VOLVO CONSTR. EQUIPMENT GMBH CO., D-54329 KONZ |
| Approval date | 24/06/2021 |
| Type approval no. | 5VA752 |