VOLVO EWR150E specifications — approved in Switzerland
142.8 HP
Max power
609.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
15 100 kg
Curb weight
5VA745
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 609.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 30 km/h |
| Weight/power ratio | 105.74 kg/HP |
| Displacement | 4 038 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D4J(CFVI105) |
| Curb weight | 15 100 kg |
| Gross weight | 19 700 kg |
| Length | 5 500 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | j= 10.00-20 14PR: 7.5x20 / 315/70R22.5: 7.5x22.5 / 600/50-22.5 18PR: 20.00x22.5 / 11.00-20 16PR: 8.0x20 |
| Tires (option) | j= 10.00-20 16PR: 7.5x20 / 315/80R22.5: 7.5x22.5 / |
| Manufacturer | VOLVO CONSTR. EQUIPMENT GMBH CO., D-54329 KONZ |
| Approval date | 29/01/2020 |
| Type approval no. | 5VA745 |
5VA726
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 609.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 105.74 kg/HP |
| Displacement | 4 038 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D4J(CFVI105) |
| Curb weight | 15 100 kg |
| Gross weight | 19 700 kg |
| Length | 5 500 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | j= 10.00-20 14PR: 7.5x20 / 315/70R22.5: 7.5x22.5 / 600/50-22.5 18PR: 20.00x22.5 / 11.00-20 16PR: 8.0x20 |
| Tires (option) | j= 10.00-20 16PR: 7.5x20 / 315/80R22.5: 7.5x22.5 / |
| Manufacturer | VOLVO CONSTR. EQUIPMENT GMBH CO., D-54329 KONZ |
| Approval date | 07/01/2016 |
| Type approval no. | 5VA726 |